Omuz İçi Bursa İltihapları

Omuz İçi Bursa İltihapları

Bursa denen eklem içi keseciğin iltihabıdır. Ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan bursa iltihapları, genellikle omuz çatı kemiğinin (akromion kemiği) gaga şeklinde olması nedenli sıkışmalar, omuz seviyesi üzerinde yapılan aktiviteler, spor faaliyetleri ve düşme sonrası görülür.

Complaint
Hareket kısıtlılığı ve omuzda ağrı ön plandadır. Omuz içinde hareketi kısıtlayan kitle oluşumu ile birlikte omuz başının omuz çatısı arasında sıkışmasına neden olabilir, kolu yukarı kaldırmada güçlük çıkabilir.
Examination
Kısıtlanan omuz hareketleri nedeniyle kol yukarı kaldırıldığında hareket tamamlanamaz. Omuz başında ağrı oluşur ve hareketi engeller.
Diagnosis
Hasta ile ayrıntılı konuşma sonrası muayene ile ön tanı konulabilir. Şikayetin geçmemesi halinde röntgen veya manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemlerinden yardım alınabilir.
Treatment
İstirahatle başlayan tedavi sürecinde ağrının giderilmesi için soğuk uygulama ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Kol askısı yardımı ile omuz aktivitesi kısıtlanır. Şikayetlerde azalma olmazsa eklem içine kortizon enjeksiyonu veya PRP uygulaması yapılır. Fizik tedavi yardımıyla da şikayette azalma görülmezse artroskopik cerrahi uygulanabilir.